به گزارش «روابط عمومی جهاد کشاورزی شهرستان زیرکوه» هيئت وزيران در جلسه ۲۴ اسفند ۱۳۹۹ به پیشنهاد وزارت خانه های صنعت، معدن و تجارت، جهادکشاورزی و کشور موافقت کرد واردات کالاهای اساسی، ضروری و میوه شامل برنج، چای، دانه های روغنی، نهاده های دامی، دام زنده، گوشت گاو و گوساله، مغز گردو و بادام هندی و همچنین میوه های گرمسیری و نارنگی، از طریق شرکت های تعاونی مرزنشین و پیله وران از محل ارز حاصل از صادرات سال های ۱۳۹۷، ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ خود، بدون الزام به ارایه گواهی سایر دستگاه ها از جمله گواهی جی ام پی (GMP) برای عرضه در شبکه توزیع کشور صورت بپذیرد.

بر این اساس، سازمان‌های دامپزشکی کشور و حفظ نباتات کشور موظفند تمهیدات لازم برای بررسی سریع ارزیابی‌های قرنطینه‌ای را در مرزها تدارک ببینند.

همچنین واردات کالاهای مذکور توسط شرکت های تعاونی مرزنشین و پیله-وران از محل صادرات یکدیگر در سال های ۱۳۹۷، ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ خارج از سهمیه ارزی و مقدار تعیین شده می باشد.

علاوه بر این، واگذاری ارز حاصل از صادرات پیله وران و شرکت های تعاونی مرزنشین به سایر پیله وران و شرکت های تعاونی مرزنشین مجاز است.

ضمنا کارت های شرکت های تعاونی مرزنشین و پیله وران که اقدام به درخواست ورود کالا یا صلح اظهارنامه های صادراتی و ثبت آماری نموده‌اند، برای واردات اقلام مذکور رفع تعلیق می گردد.

همچنین در راستای تسهیل واردات اقلام فوق، کارت های الکترونیک مبادلات مرزی مرزنشینان استان های آذربایجان غربی، بوشهر، سیستان و بلوچستان، خراسان رضوی، خوزستان، کردستان و هرمزگان به صورت سامانه ای (سیستمی) برای یک دوره یک ساله تا پایان سال ۱۴۰۰ تمدید می گردد.

گفتنی است بازارچه های مرزی شرق کشور برای واردات کالا از تخفیف سود بازرگانی ۲۰ درصد برخوردار می شوند.